Denon AVR-X4200W AV sprejemnik
Out of stock
Category:
Loading...
Loading...
Description
Denon AVR-X4200W AV sprejemnik
Multichannel Surround
DTS HD Master / DTS:X: o / (update)
DTS Neo:X / DTS Neural:X: – / o (9ch) (update)
Dolby TrueHD / Dolby Atmos: o / o
Dolby ProLogic Ilz / Dolby Surround: – / o
Auro 3D: o (upgrade)
Audyssey DSX: o
Multichannel Stereo: o
Max Number of Processing (Preamp) Channels: 9.2
Sound Enhancements
Mono Block Power Amp Construction: –
Discrete Power Amplifier: o
D.D.S.C. HD Digital: o
Copper plated chassis: –
Power Transformer: Toroidal / EI: EI
Current Feedback Topology: –
Hyper Dynamic Amplifier Modules (HDAM): –
Pure Direct: o
High Grade Audio Components: o
Gold Plated RCA Terminals: –
Clock Jitter Reducer: o
Alpha Processing: AL24 Processing Plus
Denon Link HD: o
Audyssey: MultEQ XT32 (PRO)
Audyssey Dynamic EQ / Dynamic Volume: o / o
Audyssey LFC: o
Compressed Audio Restorer: o
Compressed audio Enhancer: MDAX2: –
Network
DLNA Certified: o (v1.5)
Lossy Formats: MP3 / WMA / AAC: o / o / o
Lossless Formats: FLAC / ALAC / WAV: o / o / o
Lossless Formats: FLAC HD 192/24 / WAV 192/24 / ALAC 96/24: o / o / o
DSD Audio Streaming: o
FLAC HD 192/24: o
WAV 192/24: o
ALAC 96/24: o
Gapless Playback: o (FLAC, WAV)
Photo Streaming (JPEG): o
AirPlay Audio Streaming: o
Windows PlayTo / Windows8 Certified: o / o
Internet Radio (vTuner): o
Spotify*: o (connect)
Compatible with Remote APP for Smart Phones: Android / iOS
Compatible with Remote APP for Tablets: Android / iOS
Ethernet Ports: o
Wi-Fi: o
Bluetooth: o
HDMI
HDMI Inputs: Back / Front: 7 / 1
HDCP 2.2 support: o
HDMI Outputs: Main / Zone: 2 / 1
Video Conversion Analog -> HDMI: o
Analog to HDMI Scaling: up to 4K 60/50
HDMI to HDMI Scaling: up to 4K 60/50
GUI Overlay on HDMI: o
HDMI: 3D / 4K / CEC / ARC / InstaPrevue: o / o / o / o / –
3D Signal Pass-through: o
4K Signal Pass-through / Scaling / GUI Overlay: o / o / o
HDMI pass-though in standby mode: o
Picture Adjust / Noise Reduction: o / o
CEC: o
DSD Audio Capability: o
Audio Return Channel: o
Auto LipSync: o
Multiroom / CI
Multi-Room Zones: 3
Zone Audio Source: HDMI / Opt, Coax / Network, USB / Analog: o (2ch) / o (2ch) / o / o
Zone Audio Output: Speaker / Preout: o / o
Zone HDMI Output from HDMI Source: o
IP Control / RS232 Control / Web Control / App Control: o / o / o / o
Remote In / Out: o / o
IR Flasher In: –
Marantz remote bus: –
DC Trigger Output: 2
Others
Auto Speaker Setup by Microphone: Audyssey MultEQ XT32 + PRO
FL Display: 2 lines
Graphic User Interface – GUI: Advanced
ISF Certification: o
GUI Languages: 9
Setup Assistant: o
Quick Select Plus / Quick Select: o / –
Smart Select: –
Firmware Update by Network / USB: o / o
Variable Cross Over: o
Optimized Bass Redirection: o
Bass Sync: –
ECO Mode: o
Auto Power Off: o
Sleep Timer: o
Inputs/Outputs
Composite In / Out: 3+1 / 2
Component In / Out: 2 / 1
HDMI In / Out: 7+1 / 3
Multi-room Video Out: Video / HDMI: o / o
Analogue In / Out: 5+1 / –
Phono (MM) In: o
Digital In: Optical / Coaxial: 2 / 2
Multi-room Out: Analog / Digital: 2 / –
Multichannel Preout: o (13.2) / –
Subwoofer Out: 2 (independent)
7.1 Multichannel Input: –
Speaker Terminal: Gold Plated Screw / Regular Screw: – / o
Number of Speaker Terminals: 11
Speaker A/B / Bi-amp Drive / Multi-Room Speaker: assignable
Speaker A / B: assignable
Bi-amp Drive: assignable
Multi-Room Speaker Terminal: assignable
Front Inputs: Audio / Composite / Digital (Opt) / HDMI / USB: o / o / – / o / o
USB Audio / Made for iPod / Made for iPhone: o / o / o
FM Tuner with RDS: o
Specifications
Number of Poweramps: 7
Power Output (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.08% 2ch Drive): –
Power Output (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.05% 2ch Drive): 125 W
Power Output (6 ohm, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive): 165 W
Power Output (6 ohm, 1 kHz, 1% 1ch Drive): 200 W
Power Output (6 ohm, 1 kHz, 10% 1ch Drive): 235 W
70% Guarantee: –
General
Available Colours: Gold / Silver / Black / Silver-Gold: –
Available Colours: Black / Premium Silver: o / o
Metal Front Panel: o
System Remote Control: RC-1193
Pre-programmed / Learnable / LCD Display: o / – / –
Power Consumption: 670 W
Power Consumption No-Sound (ECO On / Off): 55 W / 85 W
Standby Consumption: 0.1 W
CEC Standby Consumption: 0.5 W
Network Standby Consumption: 2.7 W
Maximum Dimensions:
Antenna:Horizontal: (WxDxH): 434 x 389 x 167 mm
Antenna:Vertical: (WxDxH): 434 x 389 x 236 mm
W/O Antenna: (WxDxH): 434 x 379x 167 mm